Optinis nivelyras. Pagalba renkantis.

Nutarėte pasistatyti namą, susitvarkyti aplinką, išlieti namo pamatus ar susiręsti pavėsinę? Kad visa tai nesigautų kreiva, jums prireiks matavimo prietaiso. Jei reikalingas nebrangus, tikslus, skirtas darbui lauke prietaisas, tai tikriausiai bus optinis nivelyras.

optinis-nivelyras-fn32Jums iškils pasirinkimo dilema tarp optinio ir lazerinio nivelyro. Iš karto pasakysiu – su lazeriniu nivelyru dirbti bus paprasčiau. Optinis nivelyras kainuos kelis kartus pigiau. Darbus atliksite vienodai gerai. Bet apie lazerinį nivelyrą kitame straipsnyje. Yra galvojančių: optinis nivelyras jau atgyvenęs reikalas. Bet viską pasako optinių nivelyrų pardavimai pasaulyje. Jie jau daugelį metų nemažėja. Optinio nivelyro  populiarumą lemia aukštas tikslumas,  paprastas naudojimas ir svarbiausia nedidelė kaina.

Šiame straipsnyje bus kalbama tik apie automatinius nivelyrus turinčius kompensatorių. Jei jūsų namie kur nors dar voliojasi senas rusiškas nivelyras, jums šis straipsnis nelabai aktualus. Tik nepamirškite savo seno nivelyro pasitikrinti. Nes gali būti kad tiksliau darbus atliksite ir be nivelyro.

Svarbiausi optinio nivelyro parametrai yra tikslumas ir žiūrono didinimas. Abu šie parametrai yra susiję: kuo didesnis didinimas, tuo tikslesnis ir optinis nivelyras. Galima rinktis skirtingus prietaisus, kurių didinimas bus 20 -32 kartai.  Kaip sakiau tikslumas susijęs su žiūrono didinimu ir atitinkamai bus nuo 2,5 mm/km iki 1,0 mm/km. Čia skaičiujama  vieno kilometro vidutinė kv. paklaida. Dažniausiai taip sudėtingai tikslumas apibrėžiamas profesionaliuose optiniuose nivelyruose. Paprasčiau tariant nivelyro paklaida svyruos nuo 1 iki 3 mm/30 m

Jei jums reikalingas darbinis atstumas yra apie 60 metrų (didesni atstumai reikalingi tik kelininkams ir melioratoriams), galite labai neišlaidauti ir pirkti nivelyrą su 20-24 kartų didinimu ir 2,5-2,0 mm/km tikslumu

Bet dabar svarbiausias patarimas apie nivelyro tikslumą: kad ir kas būtų parašyta dokumentuose, jei nivelyras patyrė smūgį, jis gali rodyti visiškai neteisingai. Lygiai tas pats gali būti perkant ir naują nivelyrą, jei jis prieš parduodant nebuvo patikrintas. Visa tai yra todėl, kad nivelyrai turi vieną labai jautrų mechanizmą  tai – kompensatorius, esantis nivelyro viduje. Tai pati svarbiausia optinio nivelyro dalis.

Kompensatorius sudarytas iš keleto optinių prizmių. Viena iš jų yra pakabinta ant plonų, dažniausiai metalinių siūlų. Ši prizmė, veikiama žemės traukos jėgos, vaizdą žiūrone patalpina į reikiamą aukštį. Nuo stipraus smūgio, siūlai, laikantys kabančią prizmę, gali išsitempti arba visai nutrūkti. Todėl, jei perkate nenaują nivelyrą, visada yra tikimybė, net jei ir vizualiai jis atrodys nesudaužytas, kad jo kompensatorius neveiks. Tokiu atveju nivelyro remontas gali kainuoti brangiau nei sumokėjote už patį prietaisą.

Parametrai  dokumentacijoje apibūdinantys kompensatorių yra virpesių slopintuvo mechanizmas ir kompensatoriaus veikimo diapazonas. Pastarasis parametras jums visiškai nesvarbus. Virpesių slopintuvai būna oriniai arba magnetiniai. Jūsų darbui tai neturės visiškai įtakos, todėl ir čia galite nesukti sau galvos. Kaip ir dėl tokio parametro, kaip matymo laukas. Šiek tiek svarbesnė nivelyro savybė yra taip vadinama stadija konstanta. Ji dažniausiai būna 100 ir reiškia, kad tarp okuliaro siūlelių liniuotėje matomą aukštį centimetrais padauginę iš 100 gausite atstumą nuo nivelyro iki liniuotės metrais.

Kita netiesioginė nivelyro savybė galinti praversti yra limbas, kuris būna sugraduotas laipsniais arba gonais. Tokiu būdu jūs galite apie pusės laipsnio tikslumu pamatuoti horizontalų kampą. Jei limbas sugraduotas gonais tai reiškia, kad apskritimas vietoj 360 laipsnių padalintas į 400 dalių. Status kampas bus 100 gonų.

Labai svarbu pieš perkant prietaisą išsiaiškinti pardavėjo galimybes atlikti nivelyro servisą. Niekada negali būti tikras kaip seksis nivelyru naudotis ir ar jis nebus sutrenktas. Tokiu atveju tie keli nesumokėti eurai gali virsti nepataisomu prietaisu ir vėl teks skaityti šį straipsnį, kaip išsirinkti naują nivelyrą.

Su nivelyru reiks nusipirkti liniuotę ir trikojį. Optinio nivelyro liniuotė dažniausiai būna aliumininė teleskopinė 3-5 metrų ilgio. Nivelyro liniuotė  iš vienos pusės būna sugraduota cm, iš kitos mm.

Perkant trikojį vienintelė svarbi savybė, tai varžto sriegis. Jei trikojis ne senas rusiškas jo sriegis bus arba ¼“ arba 5/8“  colio. Optiniam nivelyrui reikalingas 5/8‘ colio sriegis.

Renkantis trikojį taip pat reiktų atsižvelgti į jo pagrindą. Optiniam nivelyrui patartina rinktis trikojį su sferiniu pagrindu.

Straipsnį parašė UPONA.